Odos priežiūra žiemą

Žiemiškam šaltukui žnaibant žandus lauke, šildomam orui sausinant odą patalpose daugelis mūsų „pasipuošiame“ raudonomis dėmėmis veide, pleiskanojančia, sudirgusia veido oda, kurios nebepaslepia jokios pudros…. Atpažįsti save?
Norint pradėti su tuo kovoti reikia suvokti, kodėl šios problemos atsiranda.

Pirmasis kaltininkas – šaltis. Kiekvienos iš mūsų odą gaubia hidrolipidinė plėvelė, kurios paskirtis – kartu su raginiu sluoksniu apsaugoti odą. Atšalus orui, dažnos iš mūsų odą yra nepajėgi pati pagaminti pakankamai epiderminių lipidų (riebalų), kad užtikrinti odos apsaugą. Dėl to sutrinka odos apsauginė funkcija, odoje atsiranda plika akimi nematomų mažyčių įtrūkimų, pro kuriuos į odą gali patekti bet kas – pradedant bakterijomis ir baigiant dirginančiomis medžiagomis iš aplinkos ar kieto vandens, kuriuo prausiame veidą. Net ir naudojant įprastą kosmetiką, galime pradėti jausti perštėjimo jausmą, kai kurioms iš mūsų atsiranda įvairūs alerginiai ir iritaciniai bėrimai.

Antra priežastis – sausas patalpų oras. Žiemą visos didžiąją laiko dalį praleidžiame šildomose patalpose, kuriose dažniausiai yra ypatingai sausa. Mūsų oda visada garina vandenį, tačiau aplinkoje sumažėjus drėgmės iki kritinio lygio, oda pradeda atiduoti (išgarinti) ženkliai daugiau drėgmės, nei kitais metų laikais. Prie padidėjusio drėgmės praradimo prisideda jau minėti nematomi mikroįtrūkimai, kuriuos sukelia nepakankamai atsistatanti hidrolipidinė plėvelė. Su tuo kovoti galite pradėti įsigijusios paprasčiausią oro drėkintuvą – naudokite kasdien.

Dar viena problema, kuria Lietuvoje skundžiasi labai dažna moteris – raustanti oda. Būdamos šviesiaodės, plonaodės, dauguma iš mūsų turime išryškėjusių kapiliarų problemą, taigi dažnai daugiau laiko praleidus šaltame ore, sugrįžus į šiltą patalpą, skruostai ir nosytė tiesiog užsiplieskia, ir kas blogiausia, kartais raudonis nedingsta net kelias valandas. Su šia problema kovoti sunkiau. Jeigu Jūsų šeimoje kapiliarų problemą turi tėvai, seneliai, labai tikėtina, kad mažai ką galėsite padaryti, tačiau pasistengti visada verta. Pradėkite nuo paprastų vitamino C darinių vartojimo – askorutinas puikiai pastiprins kapiliarų sieneles, tačiau jei skaičiuojate kalorijas, būkite atidžios, vitaminas C labai skatina apetitą 🙂 Taip pat dienos metu naudokite riebų apsauginį kremą, kiek įmanoma apsaugantį nuo šalčio. Nepamirškite bet kokio riebaus kremo nusivalyti prieš naktį – miegant gali susidaryti “šiltnamio efektas” ir rezultatas bus priešingas. Žiemos metu vandens pagrindo drėkinantį kremą tepkite nakčiai, o riebų maitinantį kremą naudokite dienai. Dar vienas labai žalingas veiksnys kapiliarams, raustantiems skruostams – dideli temperatūros svyravimai. Turėkite tai omenyje, kai planuojate buvimą lauke, pavyzdžiui: automobilyje šildymą įjunkite minimaliai, kad iš jo išlipus, oda negautų temperatūrinio šoko. Taip pat labai ribokite karšų vonių ar dušų laiką – jie žalingi tiek kapiliarams, tiek anksčiau minėtai hidrolipidinei plėvelei.

Siūlome penkis paprastus kasdieninius patarimus, siekiant pažaboti žiemines odos problemas:

1. Nesvarbu, ar Jūsų oda sausa, ar riebi, jeigu spaudžiant šalčiui lauke planuojate pabūti daugiau nei tik ėjimas iš automobilio iki biuro durų, būtinai patepkite odą apsauginiu kremu. Jeigu labai nepatinka riebumo jausmas ant odos, pasiekę kelionės tikslą, kremą galite nusivalyti. Ypač tiks kremai su tokiais ingredientais kaip keramidai, nesočiosios riebalų rūgštys.
2. Pakeiskite ir papildykite savo odos drėkinimo rutiną. Drėkinimas ir dar kartą drėkinimas. Vandens netekimui sustabdyti bet kurioje vaistinėje ar kosmetikos parduotuvėje galite įsigyti purškiamo terminio vandens ar švelnaus purškiamo toniko buteliuką ir visada turėkite jį po ranką, patalpose pastatykite oro drėkintuvus, nakčiai, o ne dienai naudokite drėkinantį vandens pagrindo kremą, kaukes, sudėtyje ieškokite hialurono rūgšties.
3. Kovojant su sausa kūno oda, įsigykite riebų emolientą ir tepkite jį iškart po dušo – ne tik, kad užrakinti esamą drėgmę, tačiau dar ir todėl, kad riebus emolientas susimaišęs su ant odos likusiais vandens likučiais sudarys puikiai į odą prasiskverbiančią emulsiją ir bet koks drėkinimas bus daug efektyvesnis.
4. Jeigu nusiprausus traukia veidą ir išmėto raudonomis dėmėmis, pabandykite praustis virintu vandeniu. Kietame vandenyje daug įvairių druskų, kurios gali patekti į odą pro pažeistą hidrolipidinę plėvelę ir ją sudirginti. Užvirinus vandenį, druskos nusėda – tikriausiai visos esame pastebėjusios nuosėdas arbatinyje – virinimas apsaugos jūsų odą nuo nuosėdų kaupimosi.
5. Karšta vonia po šaltos dienos – fantastika, tačiau tik ne Jūsų odai. Kiek įmanoma rečiau ir trumpiau gulėkite karštose voniose – tas pats galioja ir karštam dušui. Tai – tikras veido odos priešas žiemą. Pagailėkime savo kapiliarų.