fbpx

Verslo Žinios. Draugės atsisakė darbų žinomose įmonėse: įkūrę verslą eksportui pasitelkė emigrantus

Nors emigracija dažnai įvardijama kaip vienas didžiausių Lietuvos skaudulių, UAB „PharmaDIA“ įkūrėjos linkusios neigti tokį požiūrį, – juk išeiviai gali prisidėti stiprindami lietuviškus produktus, būti jų atstovais svečiose šalyse.

Nuosavas verslas įtraukia ir nebepaleidžia – tuo įsitikusios bendrovės „PharmaDIA“ įkūrėjos, sukūrusios ir tobulinančios kosmetines veido kaukes „Lecler“. Dėl savo verslo moterys atsisakė darbų gerai žinomose bendrovėse, stabilių pajamų ir visas jėgas skiria saviems produktams kurti bei platinti. Gal ši istorija nesiskirtų nuo kitų verslų pradžios, tačiau esminis skirtumas yra tai, kad įmonės, tiksliau – dviejų įmonių įkūrėjos fiziškai matosi keletą kartų per metus: susitinka per didžiąsias šventes. Visą kitą laiką jos bendrauja tik virtualiai. Priežastis paprasta – Birutė Kaušilaitė ir Ineta Putnienė dirba Kaune, o jų verslo partnerė Indrė Nagytė – Jungtinėje Karalystėje. Kiekvienoje šalyje įkurtos atskiros bendrovės
ir moterys teigia, kad taip išvengiama nemažai biurokratinių kliūčių, be to, paprasčiau prisistatyti Anglijos pirkėjams, tvarkyti dviejose skirtingose šalyse gaunamus pinigų srautus.

Juokaukite atsargiai

Verslininkės yra ir geros draugės – jos pažįstamos jau 10 metų, nuo studijų laikų.
Farmacijos bendrovėse dirbusios p. Kaušilaitė ir p. Putnienė dažnai vykdavo į šiam sektoriui skirtas tarptautines parodas.
„Matėme, kas vyksta pasaulyje ir kaip gimsta netikėčiausi produktai. Labiausiai stebino Rytų šalių moterų oda – pavydėtinai sveika ir graži. Pradėjome domėtis, kur slypi paslaptis. Pasirodo, žinios, kaip prižiūrėti odą, ten perduodamos iš kartos į kartą, o ir ingredientai naudojami patys įvairiausi“, – pasakoja p. Kaušilaitė. Tuomet farmacininkės ėmė gilintis, iš ko kuriami tenykščiai produktai ir pačios
ėmėsi ieškoti tinkamiausio recepto. Taip atsirado „Lecler“ veido kaukės: ploni medvilnės ir šilko lakštai, prisotinti drėkinančių ir senėjimą atitolinančių veikliųjų medžiagų. Nuo idėjos sukurti savo produktą iki jis buvo pradėtas pardavinėti, praėjo metai. Nemažai laiko užtruko ne tik patį produktą sukurti, bet ir gauti leidimus, rasti gamintoją – šiuo metu serumas gaminamas Prancūzijoje, pakuotės – Lenkijoje.

Ponia Nagytė su farmacija neturi nieko bendra – ji yra rinkodaros specialistė. Ilgus metus dirbusi „Kraft Foods Lietuva“ (dabar bendrovė vadinasi „Mondelez Baltic“), ji pasinaudojo galimybe daryti tarptautinę karjerą įmonės viduje ir išvyko dirbti į Londoną.

Kartą sugrįžusi paviešėti į Kauną susitiko su draugėmis, kurios jai papasakojo apie kuriamą produktą ir juokais paklausė, gal ji padėsianti užkariauti Anglijos rinką. Kodėl gi ne – tada nusijuokė p. Nagytė. O po kiek laiko draugės pranešė, kad veido kaukės jau pagamintos ir jos rimtai ieško eksporto kelių, pirmiausia – į Angliją. „Susitikome, apžiūrėjau produktą, sužinojau, kaip jis veikia, ir taip patikėjau, kad
šios veido kaukės turi ateitį, kad ne tik apsiėmiau jas platinti Anglijoje, bet netrukus atsisakiau gero ir perspektyvaus darbo tarptautiniame koncerne ir atsidaviau vien tik šiai veiklai“, – pasakoja p. Nagytė.

Lietuvoje pigiau

Įmonė „PharmaDIA“ buvo įkurta prieš metus. Verslininkės teigia, kad Lietuva yra labai palanki šalis gaminti produktus, kai reikalingas bendradarbiavimas su mokslo institucijomis. „Mes stipriai bendradarbiaujame su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kosmetologijos katedra, naudojamės jos laboratorijomis. Jei tokią paslaugą pirktume užsienyje, tai kainuotų gerokai brangiau“, – sako p. Kaušilaitė Verslo žinios žurnalistei.
Neseniai buvo atliktas produktų vertinimas, kuriame dalyvauti pakviesta 120 moterų – jos dukart per savaitę atvykdavo kliniškai pasitikrinti, kokį poveikį odai daro veido kaukės. „Dabar apdorojame rezultatus, bet jau matome, kad jie puikūs. Netrukus juos viešinsime: pristatysime kosmetologams, dermatologams, pirkėjoms“, – pasakoja rinkodaros specialistė.

Tereikia apsidairyti

Verslininkės vienbalsiai tvirtina, kad geresnį modelį kaip sinergija tarp Lietuvoje kuriančiųjų verslą ir išvykusiųjų svetur – sunkiai rastum. „Apmaudu, kad tokia praktika per retai išnaudojama. Visi tik kalba apie emigraciją kaip apie Lietuvos rykštę, didžiausią problemą. Bet tereikia pažiūrėti kitaip, ir problema virsta privalumu. Gyvendama Londone ir surasdama kelius lietuviškam produktui tapti žinomam, prisidėdama prie to, kad vienas verslas stipriau atsistotų ant kojų, jaučiuosi netgi naudingesnė Lietuvai, negu kad būčiau likusi gyventi čia“, – tvirtina p. Nagytė Verslo žinios žurnalistei.
Ji ragina tokią galimybe naudotis ir kitus verslininkus: tereikia apsidairyti, ir rasis pažįstamų, jau kurį laiką gyvenančių užsienyje, perpratusių tos šalies mentalitetą, išmokusių kalbą. O tokiems žmonėms, beveik vietiniams, užmegzti verslo kontaktus kur kas lengviau, negu dirbant iš Lietuvos.

Rasa Dževeckytė, Verslo Žinios

http://www.vz.lt/pramone/2017/07/26/drauges-atsisake-darbu-zinomose-imonese-ikure-versla-eksportui-pasitelke-emigrantus#ixzz4nxDwdHt8